Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sporun Engelliler üzerindeki Yararları
#1
Tedavi: Birçok spor aktivitesinin engelli insanların iyileştirmede kullanımı artık mümkündür. Spor konvansiyonel kas tedavi metotlarını tamamlayıcı bir tedavi olarak giderek daha yaygın kullanılmaktadır. Gücün, koordinasyonun ve dayanıklılığın gelişimine yardımcıdır. Bazı sporlar belirli kas grupları geliştirir. Örneğin ağırlık kaldırma ve okçuluk paraplejik hastalarda kol kaslarının gelişimine yardım ederek kendilerine bakma konusunda bağımsızlık kazanmalarını sağlarlar. Basketbol gibi tekerlekli sandalye ile yapılabilen spor, engelli kişilerin tekerlekleri çevirir, pas verir veya topu yakalarken koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Yüzmede kabul edilmiş değerli bir eksersiz ve tedavi şeklidir ve son yıllarda en popüler spor dalı haline gelmiştir. İnsan suyun içinde iken, ağız ve burundan nefes alıp verirken, suyun kaldırma kuvveti ile aşırı itelerini yetenekleri ölçüsünde serbestçe hareket ettirir.

Sosyal Yararları:
Sporun engelli insanlar için bir başka önemli yönü, sosyal ilişkilerin oluşmasını sağlamasıdır. Kalıcı engellilik, engelli insanların kendilerine olan yaklaşımlarını bozar, içe kapanıklığa neden olur. Bakmakla yükümlü olan insanların onlardan utanması ile de daha da artabilir.
Yeni engelli hale gelmiş insanlarda, spor etkinliklerine katılmak kendini önemseme duygusunun yeniden kazanılmasına, olumlu davranışların ve tekrar sosyal hayata entegrasyonuna yardımcı olur. Ayrıca psikodepressif durumlardaki engelli kişilerin, spor aktivitelerine katılmaları ile bu durumlarında düzelme görülmüştür.

Spor ve zekâ özürlülüğü:
Zekâ özürlülüğü olan insanların, kendilerine sunulan spor ve boş zaman aktivitelerine katılmanın akılsal sosyal, ruhsal ve fiziksel yararları vardır. Fakat bu katılımlarda bazı engeller vardır. Bu kişiler katılmaya istekli olmayabilir veya bakıcıları tarafından katılıma teşvik edilmeyebilirler.

engelliler yatılı kamp

Eğlence için spor:
Yıllar sonra sporun eğlence yönünün öneminin anlaşılması birçok açık hava aktiviteleri, su sporları ve salon sporlarının gelişimine neden oldu. Entegre spor toplumun tüm bireyleri için istense de, total bütünleşmiş olanaklar her zaman mümkün olmamaktadır.
Engelli kişiler için sporlar şu şekilde sınıflandırılırlar.
1-Çok az modifikasyon ile veya modifikasyon olmaksızın eşit olarak katılabilecekleri sporlar.(Bowling, dart, okçuluk, yüzme, binicilik, masa tenisi).
2-Kodifiye edilmiş sporlar(Tekerlekli sandalye basketbolu, dart, cirit atma, halter gibi).
3-Görme engelliler için geliştirilmiş roll ball.

Yarışma sporları:
Spora artmış ilgi, yarışma sporlarının gelişmesine neden oldu. Sporun yarışmacı yanı yeteneğin ölçümünü gösterdiğinden önemlidir. Normal insanların sporlarında olduğu gibi, bunlarda da kurallar ve düzenlenmeler yapılmıştır. Engelli insanların eşit olarak yarışabilmeleri için farklı kurallar ve sınıflamalar oluşturulmuştur. Bazıları engelliliğin nedenine bazıları ise vücudun kollar, bacaklar, kalp gibi etkilenmiş bölümüne dayanır.

Özel Gereksimli Çocuklar 2015 Yaz Spor Kampı
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi