Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özel çocuklara matematiği sevdirmek için
#1
Matematik ya da fen dersleri sadece öğrencilerin değil toplumumuzun çoğunluğu adına çok sevilen dersler arasında yer almaz. Ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan sınavlardaki matematik ve fen alanlarındaki ortalamalara bakıldığında, tablo kendisini çarpıcı bir şekilde ortaya koyar.

Matematik ile ilgili bana göre temel sorunlardan biri çoğu zaman matematiğin günlük hayattaki uygulamaların sadece belli olgularla sınırlı kalmasıdır. Çocukların neden sonuç ilişkisini kurma, problem çözme, farklı açılardan bakabilme gibi birçok alandaki yeteneklerini geliştirdiğini unutarak genelde sınavlardan kaç aldığını ön planda tutarız. Öğrencilik dönemimizde hepimizin matematik ile ilgili hoş olmayan tecrübeleri olmuştur. Bazen kendi deneyimlerimiz, bazen de çocuklarımızın matematik dersine yardımcı olmaya çalışırken yaşadıklarımız bizleri bu alandan soğutabilir. Çünkü okul yaşantısı ilerledikçe konuların giderek zorlaşmasından dolayı çoğu anne babanın bilgileri sınırlı kalır. Bu da aileleri daha farklı alternatif yollar aramaya sevk eder. Bu yolların bir kısmı çocukları olumlu yönde desteklerken, bir kısım alternatifler de sadece yüzeysel olarak kalır.
Tüm alanlarda olduğu gibi, küçük yaşlardan itibaren ilgisinin ve merak etme duygusunun desteklendiği çocuklar, yeni konulara daha açık ve meraklıdır. Aileler ve ilerleyen süreçte okul tarafından desteklenen çocukların önlerine çıkan yeni konulara yaklaşımları da daha olumlu olacaktır. Bu bağlamda matematiğin çocuğun hayatına girmesi ile neleri yapabildiklerine yaş dönemlerine göre bir bakalım.
Konunun devamı için tıklayınız
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi