Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Duyu bütünleme terapisi faydalı mı
#1
Küçük ama zahmetli çalışmalar ailelerin duyu bütünleme terapileri sayesinde  otizmli çocuklarının günlük faaliyetlerinde  gelişmeler kaydettikleri yönündeki bildirimlerini destekliyor.


Philadelphia Jefferson School of Health Professions ergoterapistlerinin yaptığı araştırma halen Journal of Autism and Developmental Disorders’ta online olarak görünmektedir. Bu çalışma  Autism Speaks tedavi araştırma bütçesinden fonlanmıştır.

Otizm belirtileri sıklıkla dokunma, ses, koku, tat, parlaklık ve hareket ile ilgili duyusal bilgilerin işlenmesindeki zorlukları kapsar. Bu zorluklar sıradan durumların kişiye aşırı karmaşık gelmesine sebep olur.  Böylece bu durum kişinin  günlük faaliyetlerine etki edebilir  ve hatta kişiyi ve ailelerini diğer insanlardan izole edebilir.


Çocuk Psikoloğu olan ve aynı zamanda Autism Speaks yaygın bilim yönetici asistanı olan Lauren Elder ilk defa bu çalışmayla duyusal terapilerin günlük aktiviteleri olumlu yönde etkileyecek şekildeduyusal problemleri azaltmaya yardımcı olabildiğinin gösterildiğini söylüyor.

Ergoterapistler tarafından uygulanan duyu bütünleme terapilerinde beynin dokunmaya, seslere, görmeye ve harekete verdiği tepkileri değiştirecek şekilde dizayn edilmiş oyun aktiviteleri kullanılır.

Dr. Elder problemin bir kısmının da duyu bütünlemeadı altında uygulanan bir çok farklı teknikten kaynaklandığını söylüyor.

Farber araştırmacıları çalışmalarında değerlendirmelerinin güvenilirliğini arttırmak için iki ölçütü birleşirdiler. Her terapistin duruma müdahale ederken belirlenen  prensiplere bağlı bir biçimde davrandığından emin olabilmek adına yeni geliştirilen Sensory Integration Fidelity Measure (Duyu Bütünleme Sadakat Ölçütü) tekniğini kullandılar. Aynı zamanda her çocuk için ailelerce belirlenmiş hedeflere karşı kazanılan faydaları objektif bir şekilde ölçebilmek adına kanıtlanmış hedef başarı skalasını kullanıyorlar.

Örneğin, geceleri seslere aşırı duyarlılık gösterip uyanan bir çocuğun ailesi çocuğun sıra dışı seslere karşı bir tolerans geliştirmesi ve gece uyuyabilmesi gibi bir hedef belirlemiş olabilir. Yiyeceklere dokunmaktan nefret eden bir çocuğun ailesi için hedef çocuklarının dokunma duyusunun artması ve çocuğun rahatça yemek yiyebileceği bir noktaya gelmesi olabilir.

Araştırmacılar 4-8 yaş arasında rastgele seçtikleri 32 çocuğu 2 gruptan birine atadılar. 10 hafta boyunca kontrol grubuna otizm spektrum bozukluğu için  standart konuşma, davranış ve diğer terapiler verildi. Deney grubuna ise bu alışıldık tedavinin yanı sıra her hafta ek olarak 3 saat duyu bütünleme terapisi uygulandı.

Hangi çocuğun hangi grupta olduğunu bilmeyen değerlendirmeciler bu çalışmadan önce ve sonra ailelerle görüşerek hedefler belirlediler ve gelişme değerlendirmesi yaptılar.

Çalışmanın sonunda görüldü ki duyu bütünlemeterapisi alan gruptaki çocuklar bariz bir şekilde önceden belirlenen hedeflere ulaşma konusunda daha yüksek puanlar aldılar. Ayrıca standardize edilmiş testler gösterdi ki duyu bütünleme terapisialan çocuklar kişisel bakım ve sosyal durumlar konusunda ailelerinden daha az destek almaya ihtiyaç duyuyor.

Baş araştırmacı Roseann Schaaf temel gerekçe olarak şunu söylüyor.

“Duyuların beyin tarafından  işlenme şeklini değiştirerek otizmli çocukların algıladıkları his ve bilgiyi iyileştirmek ve onların günlük işlere daha iyi katılım sağlamasını geliştirmek mümkündür.”

Dr. Schaaf ve  grubu ileride çocukları daha uzun süre izleyebilecekleri ve gelişmelerin kalıcı olup olmadığını görebilecekleri yeni ek çıktıların olduğu çalışmalar planlayacaklarını söylüyorlar.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi